شماره مطلب:
7357
دوشنبه 1402/09/27 03:03
دسته بندی

اختلال در جایگاه‌های سوخت

روند سوخت‌رسانی در برخی جایگاه‌ها از صبح امروز با مشکل مواجه شد و آن‌طور که مسئولان اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی عرضه فرآورده‌های نفتی در جایگاه‌ها، به صورت آفلاین انجام خواهد شد، همچنین به گفته وزیر نفت این اختلال هیچ ارتباطی به افزایش قیمت بنزین ندارد.

به‌ گزارش بازار و بورس به نقل از ایسنا ، طبق اعلام، ۶۰ درصد جایگاه‌های سوخت کشور صبح امروز از مدار خارج شدند که با بسیج تیم‌های عملیاتی، تاکنون تعدادی از جایگاه‌ها وارد مدار شده‌اند و افراد می‌توانند بنزین آزاد را به‌صورت آفلاین دریافت کنند.

۳۵ درصد جایگاه‌ها مشکلی ندارند

آنطور که اسدالله قلی‌زاده - رئیس صنف جایگاه‌داران کشور در ساعات اولیه به ایسنا خبر داد،  ۳۵ درصد جایگاه‌ها در کل کشور بدون مشکل در حال فعالیت هستند  و جایگاه‌هایی که دچار اختلال شده‌اند نیز به تدریج به‌صورت دستی فعال می‌شوند و هیچ افزایش قیمتی در دستور کار نیست و مردم به شایعات بی اساس در این باره توجه نکنند.

به گفته وی، هیچ‌گونه کمبودی در حوزه بنزین و گازوئیل وجود ندارد و اختلال ایجاد شده در ساعات آینده برطرف خواهد شد و در حال حاضر بنزین به صورت آفلاین و با قیمت آزاد عرضه می‌شود.

فعال شدن کارت سوخت برخی جایگاه‌ها تا بعدازظهر

وزیر نفت هم با حضور در یکی از جایگاه‌های سوخت، با بیان اینکه ۱۶۵۰ جایگاه به صورت آفلاین در سراسر کشور فعال است گفت که تا ظرف ۲ تا ۳ ساعت آینده همه جایگاه‌ها وارد مدار می‌شوند.

اوجی با بیان این‌که به هیچ عنوان بحث افزایش قیمت بنزین مطرح نیست، تصریح کرد: موجودی ذخایر بنزین نیز مطلوب است و هیچ نگرانی در این حوزه وجود ندارد. سهمیه کارت سوخت نیز محفوظ می‌ماند و خللی در این حوزه وارد نشده است.

پایان امروز، همه جایگاه‌ها به صورت دستی فعال خواهند شد

جلیل سالاری، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش هم اعلام کرد که تا پایان امروز، همه جایگاه‌ها به صورت دستی فعال خواهند شد. در حال حاضر برخی جایگاه‌ها به صورت آفلاین فعال هستند و تدریجا این اقدام را انجام می‌دهیم. تیم‌های تخصصی شکل گرفته است و با توجه به تجربه‌ای که داشتیم در حال حل مشکل هستیم.

به گفته وی، تقاضای ما از مردم این است که همکاری لازم را داشته باشند و در حال حاضر سیستم به صورت آفلاین است و مردم می‌توانند با نرخ دوم سوخت گیری کنند. سهمیه سوخت همه افراد برقرار بوده و بعد از این‌که شرایط به حالت عادی برگشت می‌توانند از سهمیه موجود در کارت سوخت استفاده کنند.

سالاری در پاسخ به این سوال که این مشکل تا چه زمانی به طور کامل برطرف می‌شود تصریح کرد: تمرکز ما روی جایگاه‌هایی است که بیشترین مراجعه به آنها صورت می‌گیرد. در همین راستا نیز تیم‌های عملیاتی و مدیریت بحران در کل کشور فعال شده‌اند و تدریجا تا پایان امروز این مشکل برطرف خواهد شد.

حفظ سهمیه در کارت‌های سوخت/ اختلال ناشی از توطئه معاندان

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم در پی این مشکل اعلام کرد که "اختلال فنی در بعضی از جایگاه‌های عرضه سوخت کشور ناشی از توطئه معاندان برای تحت‌الشعاع قرار دادن رفاه و آسایش مردم، تا اطلاع ثانوی عرضه فرآورده‌های نفتی در جایگاه‌های عرضه سوخت، به صورت آفلاین انجام خواهد شد.

طبق این اطلاعیه سهمیه سوخت هم‌میهنان در کارت سوخت آنها محفوظ است و پس از حل مشکل قابل استفاده خواهد بود".

تمام گزینه‌های محتمل از جمله نفوذ و هک در حال بررسی است

روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور هم در اطلاعیه ای در خصوص اختلال در سامانه سوخت آورده است: "در خصوص دلایل بروز اختلال، سازمان پدافند غیرعامل کشور تمام گزینه های محتمل از جمله نفوذ و هک را در نظر و تحت بررسی دارد اما در شرایط فعلی نمی توان ادعاهای مطرح شده از سوی دشمن را تایید کرد.

با توجه به رعایت الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل، در تمامی سکوهای سوخت رسانی امکان سوخت رسانی به صورت دستی و خارج از شبکه وجود دارد و مشکل سوخت رسانی در برخی سکوها تا پایان امروز برطرف می شود و اختلال سامانه هوشمند سوخت نیز ظرف روزهای آینده برطرف می گردد".

در مقابل پمپ‌بنزین‌های دچار اخلال توقف نکنید

سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور - رییس پلیس راهور تهران بزرگ از رانندگان خواست که در مقابل پمپ بنزین‌های دچار اخلال توقف نکنند. توقف در اطراف پمپ‌های بنزین باعث ایجاد ترافیک و برهم خوردن نظم شهری  می‌شود.

تکذیب تغییر قیمت و سهمیه بنزین

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم با اشاره به اختلال پیش آمده در جایگاه های سوخت از صبح امروز گفت: این اختلال هیچ ارتباطی به تغییر قیمت و سهمیه سوخت در کشور ندارند.

آغاز عرضه بنزین ۱۵۰۰ تومانی در ۲۰ درصد جایگاه‌ها

او گفت: با اقدامات انجام شده در برخی از جایگاه‌ها بنزین با کارت سوخت و با قیمت ۱۵۰۰ تومان توزیع می‌شود.

سالاری نسب در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که نزدیک ۲۰ درصد جایگاه‌ها در سراسر کشور قابلیت توزیع بنزین با کارت سوخت را دارند، گفت: تا پایان امشب همه جایگاه‌ها به صورت آفلاین وارد مدار خواهند شد.

 

آخرین‌ها

معرفی پایگاه اطلاع‌رسانی بازار و بورس

بازار و بورس، پایگاه خبری مستقلی است که قصد دارد
رویدادهای اقتصاد ایران و جهان را از منظر بازارها رصد و تحلیل کند.

 info@BazaroBourse.com

 www.BazaroBourse.com

 www.BazaroBourse.ir

             

قوانین و مقررات

sapra.ir 

X