شماره مطلب:
6035
سه شنبه 1401/05/18 02:23

افزایش 3 هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 3 هزار و 19 واحدی همراه شد.

به گزارش بازار و بورس،بورس تهران امروز در یک روند کاملا نوسانی قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افزایش 3019 واحد به رقم یک میلیون و 451 هزار و 942 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 801 واحد به رقم 390 هزار و 944 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران که شامل ارزش روز شرکت‌های حاضر در بورس است، به رقم 5 میلیون و 485 هزار میلیارد تومان بالغ شد.

معامله گران امروز بیش از 5.8 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 307 هزار فقره معامله و به ارزش 5039 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی 21 صدم درصد افزایش یافت و این دو شاخص با معیار هموزن نیز 21 صدم درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 34 صدم درصد تقویت شد، شاخص بازار اول بورس 46 صدم درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس 8 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نماد فولاد مبارکه، سایپا و بانک ملت، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و برعکس نمادهای هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت بندرعباس، گل گهر و پالایش نفت اصفهان بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند. در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با 100 واحد رشد به رقم 19 هزار و 150 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم در فرابورس ایران یک میلیون و 56 هزار میلیارد تومان شد. ارزش بازار پایه فرابورس هم 340 هزار میلیارد تومان شد. معامله گران امروز بیش از 2.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 148 هزار فقره معامله و به ارزش 13 هزار و 513 میلیارد تومان دادوستد کردند. با این حساب ارزش معاملات امروز در بورس و فرابورس به بیش از 18.5 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، بانک دی و صباتامین، بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و نمادهای پتروشیمی زاگرس، پالایش نفت لاوان، بهمن دیزل و برق عسلویه مپنا بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته است.

به گزارش فارس، امروز خبری به نقل از رئیس سازمان بورس منتشر شده که قرار است شاخص جدیدی در کنار شاخص کل بورس برای ارزیابی بهتر بازار معرفی شود.

همچنین به گفته دبیرکل کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری عدالت تاکنون دو شرکت سرمایه‌پذیر عدالت از پذیرفتن نمایندگان سهامداران عدالت در مجمع خودداری کرده‌اند که خلاف قانون است و باید در همه مجامعی که سهام عدالت حضور دارد. نماینده سهامداران روش غیرمستقیم توسط کارگروه سه نفره معرفی شوند و حضور داشته باشند.

به هر حال برای تشویق مردم به ماندگاری در بازار سرمایه باید حقوق آنها رعایت شود، از جمله اینکه سود و سهام جایزه و حق‌تقدم‌های آنها به موقع اختصاص یابد و حقوق سهامداران عدالت از جمله حق برخورداری از حضور در مجامع به رسمیت شناخته شود.

آخرین‌ها

 

معرفی پایگاه اطلاع‌رسانی بازار و بورس

بازار و بورس، پایگاه خبری مستقلی است که قصد دارد
رویدادهای اقتصاد ایران و جهان را
از منظر بازارها رصد و تحلیل کند.

 

 info@BazaroBourse.com

 www.BazaroBourse.com

 www.BazaroBourse.ir

             

X